---- Sponsorlu Baglantilar ---
-

Sporun Ekonomik Faydaları Nelerdir Kısaca


---- Sponsorlu Baglantilar ---

SPORUN EKONOMİK FAYDALARI HAKKINDA BİLGİ

Rekreatif Spor , satılan spor araç gereçleri , yapılan tesisler ve bu yapılmış olan tesislerin işletim maliyetleri , örgütlü yapılmış olan etkinlikler ve bu etkinliklerin ekonomik girdileri ( gişe – büfe gelirleri , katılım – ortada hakem ücretleri , vb . ) açısından incelendiğinde , özellikle gelişmiş ülkelerde , ülke ekonomisinde mühim bir yer tutmaktadır . Mesela Amerika da; müdafaa sanayinden bir sonra ülke ekonomisinin 2 . büyük gücü olduğu bir takım yazarlar açısından dile getirilmiştir .

Spor , özellikle rekreatif felsefeyle yapıldığı taktirde , insan yaşamının mühim bir parçası , bir tutkusu haline gelmektedir . Bu vaziyette vatandaşlar onun için zaman ayırmakta ve harcama yapmaktadırlar . Bu sebeple ülke ekonomilerinde 2 . büyük kuvvet olmasına şaşırmamak lazımdır .
Modern toplumların yaşamının mühim bir parçası kalan TURİZM içerisinde spor son yılarda birçok mühim bir yere gelmiştir . Bu ilişki sporun insan ve topluluk yaşamında mühim bir yer almaya başlaması ve turizm sektörünün bundan faydalanmak istemesiyle ortaya çıkmıştır .

sporresimleri
Bugün turizm içerisinde spor birçok farklı formlarda kendini göstermektedir:
Turizmde Spor: Turistlerin turizm sırasında spor yaparak salıklı yaşam alışkınlıklarının devamının sağlanması ( örneğin: turistik tesislerin çevresinde joging , yürüyüş ve güzel bir bisiklet parkurlarının temin edilmesi , yüzme havuzlarının sabah saatlerden bu yana konukların hizmetine sunulması , vb . ) ve / ya da spor etkinlikleriyle turistlere sporun bireysel ve toplumsal faydalarının sunulması ile onlara ek olarak zengin ve sevinçli bir ortamın sunulması ( örneğin: havuz baş step/aerobik seansları , tesislerde rekreatif spor oyunları organizasyonları , plaj voleybolu , muz , su kayağı , vb . ) amaçlanmaktadır .
Spor Turizmi: İnsanların spora katılım amacına ulaşması için turizm hizmetlerinin sunulması olayıdır . Bu katılım insanların canlı katılımını ( Golf , Binicilik , Dağ Bisikleti , Yamaç Paraşütü , vb . ) hedeflediği buna benzer pasif katılımını da ( Olimpiyatlar , Uluslar arası şampiyonalar , vb . ) hedeflemektedir .
Ayrıca Nostaljik Spor Turizmi ismi altında Kırkpınar Yağlı Güreşleri , Rekorların kırıldığı spor tesislerinin ziyaret edilmesi hatta kullanılması , Tarih yazmış şampiyonların eşyalarının sergilendiği müzelerin gezilmesi , vb . organizasyonlarla gerçekleştirilmektedir .

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür Ansiklopedisi

Diğer Konu Linkleri > sporun ekonomik faydalarıSpor ekonomisi bilmek neye yararEkonomi ve Rekreasyon arasindaki iliskispor iktisadı ve politikası faydalarıspor kulüplerıi ve ekonomi hakkında bilgispor ve ekonomi arasındaki ilişkispor ve ekonomi iliskisisporun ekonomik faydaları nedirsporun ekonomik faydası


Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Sporun Ekonomik Faydaları Nelerdir Kısaca admin tarafından 26 Eylül 2013 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Sporun Ekonomik Faydaları Nelerdir Kısaca isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz