---- Sponsorlu Baglantilar ---
-

Mevlana Haftası Hakkında Bilgi Yazı, Makale Kompozisyon Örnekleri


---- Sponsorlu Baglantilar ---

Kısaca Mevlana Haftası Hakkında Bilgi Yazı, Makale Kompozisyon Örneklerini sizlere sunmak istiyoruz. Umarım yararlı olacaktır.

Mevlana Haftası Her yıl 2-9 Aralık aralarında kutlanır
Her yıl , iki ile dokuz aralık arası Mevlana haftası olarak kutlanıyor . Mevlana Celaleddin – i Rumi hazretleri , `Kim olursan ol , yine gel` , `Ya olduğun gibi ol , ya göründüğün gibi ol` vecizleri ve dini İslam`a büyük hizmetleriyle tanınan büyük ilim adamı
30 Eylül 1207 yılında , bugünkü Afganistan sınırları içinde olan Horasan yöresinde , Belh kentinde doğan Mevlana Celaleddin i Rumi hazretleri , tüm ömrünü İnsanların huzur ve saadetini sağlamaya harcadı .
Babası Bahaeddin Veled , onun hayatındaki göçü başlatır . Nişapur , Bağdat , Mekkei Mükerreme Medine – i Münevvere , Şam , Haleb , Erzincan ve bitiminde Larende yani Karaman iline yerleşti .

kompozisyon
Sultan Alaaddin Keykubat`ın ricasıyla Konya`ya göçtüler .
Yüzlerce kıymetli ilim adamından , arının çiçeklerden bal toplaması benzeri , kıymetli bilgiler devşirdi .
Dünya malını ve sevgisini elinin tersiye savuşturdu .
Üstün bir edep timsali durumda olan Mevlana hazretleri , tüm insanlığı kucaklayacak şekilde kendini İnsanların eğitimine ve hizmetine hasretti .
Hayatını , `Hamdım , piştim , yandım` sözleri ile özetleyen Mevlâna Celaleddin – i Rumi hazretleri , 17 Aralık 1273 pazar günü ebedi aleme göçtü .
O , vefat gününe , düğün töreni günü diyordu… Düğün Töreni günü anlamına iştirak eden Şeb – i Arus .
Ve O , Şeb – i Arus`ta , bir sürü sevdiği Mevla`sına kavuştu .
Mevlana Celaleddin – i Rumi
İnsan düşüncesine yepyeni bir mesaj verici ve İslam düşünürlerinin fikir sistemlerini , inanç akidelerini ruh , mantık ve sevgi üçgeni arasında sunan , insanlığa ahlak , din , ilim ve mantık yolunda merak katarak yepyeni ufuklar açan Mevlana Celaleddin – i Rumi , müstesna yüce bir varlık , ilahi bir ışık , manevi bir güneş , Muhammed Ali’nin bendesidir .
Bugüne dek gönüller tutuşturan ve bundan ardından da insanı etkilemeye aynı ritimde devam edecek durumda olan Veli , kutup , pir , birey – ı kâmil , büyük şair benzeri sıfatlarla isimlendirilen bu büyük birey hepimize ışıktır .
Gönüller sultanı Hz . Mevlana aşkın kemalidir; ama yalnız aşkın mı? Hayır , O tüm güzelliklerin kemalidir , ilmin de hikmetin de , aklın da…
O’nun birey düşüncesine verdiği en büyük mesaj Aşk , Sevgi ve Birliktir .
O , bir veli hüviyetiyle gönüller coşturmuş , bir pir , bir mürşit olarak birey kalbini saflaştırmış , bir bilgi kaynağı olarak birey aklını nur ile yıkamış , mantık ve gönülleri kirden kurtarmış , gelmiş geçmiş tüm peygamberlerin temsilcisi olmuştur .
Onun içindir ki hangi âlim Mevlana’yı tanısa yücelmektedir . O’nun yoluna gönül koyan her biri kemale , sevgiye , insanlığa , bilgeliğe , hoşgörü ve dik ahlaka ulaşmaktadır .
O , hiç bir şeyi inkâr etmez ama her şeyi birler , bütünleştirir ve sevdirir . O , kimseyi farklı görmez . Nedeni Ise O , her şeyin Allah’ın zuhuru ve tecellisi olduğunu bilir ve bunu birey gönlüne ve insana hal olarak yansıtır .
Mevlana aziz ve yüce bir üstad’dır . Bir başına bir sistemdir , bir dünya ve bir düzendir . Ahlakı , ilmi , hikmeti , sevgisi , aklı , tavrı , idraki , tutumları ve he rşeyi ile yüceliği öğreten bir HAL ABİDESİ’dir . Peygamber – i zişan’ın hakikat temsilcisi , aşkın ve aklın en dik öğesi ve gerçeğidir .
” İnsan yaratılmışların en şereflisidir ” düsturuyla her dilden , her dinden , her renkten insanı kucaklayan Hz . Mevlana sevginin , barışın , kardeşliğin , hoşgörünün sembolüdür .
HZ . MEVLANA’YA GÖRE İNSAN
Hz . Mevlana’da birey , ölümlü ile ölümsüzü , sıkı ile kötüyü , ilahi ile beşeri benliğinde toplayan bir birleştiricidir . İnsan ölümsüzlüğün , ölümlü vücut arasında tekamül seyrini yaşamını sürdürmek için bu alemdeki görünümüdür . İnsan varlık ağacının meyvesidir . Bir rubaisinde şu şekilde seslenir:
” Suret suretsizlikten ortaya geldi . Varlık peteğini ören arıdır . Arıyı vücuda getiren , mum ve petek değildir . Arı biziz , şekil ve çokluk yalnızca bizim imal ettiğimiz mumdur . Şekil ve cisim bizden vücuda geldi . Biz onlardan değil; şarap bizden sarhoş oldu , biz şaraptan değil . ”
Hz . Mevlana varlığın özü , yani yaratıcı kudretle insanın özünü birleştirmiştir . İnsanın şeref ve yükümlülüğü , zevki ve çilesi işte bu birlikten kaynaklanmaktadır . Bu birlik insanı varlığın gayesi yapmıştır . Varlık , anlamını insanla kazanır . Yaratıcı eserini insanla seyreder , zira birey hakkın gözü ve aynasıdır .

Bilgi Media & Vikipedi Önemli Günler ve Haftalar Ansiklohedisi

Diğer Konu Linkleri > mevlana ile ilgili kompozisyonmevlana sözleri ile ilgili kompozisyonmevlana kompozisyonMevlana hakkında kompozisyonhz mevlana ile ilgili kompozisyonmevlana ile ilgili kompozisyonlarmevlana ile kompozisyon örneklerimevlanayla ilgili kompozisyon örneklerimevlana konulu kompozisyonmevlananın sözleri hakkında kompozisyon


Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Mevlana Haftası Hakkında Bilgi Yazı, Makale Kompozisyon Örnekleri admin tarafından 11 Ekim 2013 tarihinde , Hakkında Bilgi kategorisine eklenmiştir.

Mevlana Haftası Hakkında Bilgi Yazı, Makale Kompozisyon Örnekleri isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz