---- Sponsorlu Baglantilar ---
-

Kinetik Enerji Nedir Kısaca


---- Sponsorlu Baglantilar ---

Kinetik Enerji Nedir, Kısaca Kinetik Enerji Hakkında Merak Edilen Bilgilerin Yanıtlarını Sizlere özet ve kısa bir biçimde anlatmak istiyoruz.

Hareket edebilen her cismin sahip olduğu enerjiye kinetik enerji denmektedir .  Kinetik enerjisi büyük kalan cisimler o oranda büyük işler yaparlar .  Akan bir su ,  uçmakta kalan bir kuş ,  davranış halindeki bir araba veya havaya fırlatılan bir taşın kinetik enerjileri bulunmaktadır .  Hız ,  göreceli bir büyüklüktür .  Örnek verilmesi gerekirse ,  havaya atılan bir kaya belli bir oranda kinetik enerjiye sahiptir .  Kaya ,  yukarı dosdoğru giderken hızı giderek düştüğü amaçlı kinetik enerjisi azalmakta ,  ancak yükseklik kazandığı amaçlı potansiyel enerjisi artmaktadır .  Kaya ,  yukarı dosdoğru davranış ederken oluşan sürtünme hesaba katılmadığında ,  toplamında enerjisi sabit kalmaktadır .  Oluşan bu netice ,  enerjinin sahip olduğu konuma verilen bir örnektir .

Kinetik Enerji Formülü

Kinetik Enerji Formülü

Durgun haldeki veya duran cisimlerde kalan potansiyel enerji ,  harekete geçtikleri anda kinetik enerjiye dönüşmektedir .  Davranış etmeye başlayan bir otomobilin durduğu zamanki potansiyel enerjisi ,  kinetik enerjiye dönüşmektedir .  Sürati arttıkça kinetik enerjisi de artmaktadır .  Kinetik enerji joule simgesiyle temsil edilmektedir .  Davranış eden cisimler bu özelliklerinden dolayı ,  iş yapabilme kabiliyeti taşırlar .  Bundan dolayı ,  değişik kütlelerdeki cisimlerin kinetik enerjileri de değişkenlik göstermektedir .  Örneğin ,  davranış halindeki bir kamyonla bir otomobilin kinetik enerji oranları farklıdır .  Kütlesi itibariyle ek olarak büyük bir kinetik enerjiye sahip kalan kamyonla ek olarak az kütleye sahip kalan araba çarpıştıklarında ,  otomobildeki hasar oranı kamyona yönelik ek olarak çok olmaktadır .  Yabancı bir açıdan bakılacak olursa ,  birçok ek olarak çabuk yol alan yani davranış eden otomobillerdeki hasar oranı ek olarak da çok olmaktadır .  Su durgun durumdayken potansiyel bir enerjiye sahiptir ,  ancak su davranış halindeyse kinetik enerjiye sahiptir .  Suyun davranış durumunda olmasından dolayı ,  bu kinetik enerjisinden yabancı enerjiler elde edilebilmektedir .  Örneğin ,  suyun hidroelektrik santrallerinde türbinlere yönlendirilmesi ve bunları döndürmesi sonucu olarak davranış enerjisi elde edilmekte ,  ek olarak bir sonra da elektrik kullanımı enerjisine dönüşmektedir .

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür Ansiklopedisi

Diğer Konu Linkleri > kinetik enerji nedirkinetik enerji formülükinetik enerji nedir kısacakinetik enerjikinetik enerji nasıl bir büyüklüktürkinetik enerji formülü nerden geliyorkinetik enerji formülkinetik enerji kısa tanımkinetik enerjinin formülükinetik enerjinin formülü kimya


Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Kinetik Enerji Nedir Kısaca admin tarafından 23 Eylül 2013 tarihinde , Hakkında Bilgi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , , ,
Kinetik Enerji Nedir Kısaca isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz