---- Sponsorlu Baglantilar ---
-

Fosil Nedir – Fosil Çeşitleri – Fosillerin Yararları Nelerdir


---- Sponsorlu Baglantilar ---

Fosiller ve Oluşumu Hakkında Bilgi

Geçmiş devirlerin aydınlatılmasına faydası olan Fosiller ile ilgili olarak sizlere öncelikle fosil nedir, Fosiller nasıl oluşmuştur ve Fosil Çeşitleri nelerdir sorularının yanıtlarını vererek devam etmek istiyoruz.

Fosil nedir

Jeolojik devirlerde yaşamış olan canlıların taşlamış kalıntılarına fosil denir.
Tarih devirleri öncesinde çok eski çağlarda toprak altında gömülüp orada kalmış, değişik bir şekil ve yapı alarak adeta ” taşlaşmış ” olan hayvan ve bitki kalıntıları “fosil” diye isimlendirilir. Fosilleri görülen ilk bitkiler 500. 000. 000 yıl önceden kalmış olan yosunlar ve bakterilerdir. Söz konusu bu fosillerin incelenmesiyle, dünyada bulunduğu bilinen ilk bitki türlerinin mavimsi yeşil, yeşil, kırmızı, kahverengi yosunlardan oluştuğu anlaşılmıştır.

Fosil-Nedir1

Fosil Çeşitleri

Bitki Fosilleri : Genellikle biçim olarak sert tohumlar ve tahta kısımları fosilleşmiş olarak bulunur. Çiçek ve yaprakların kendi yapı bütünlüğü olarak korunmazlar ancak karbon etkisi onların yapısındaki çok ince ayrıntıları dahi korumaktadır.
Hayvan Fosilleri : Hayvanların Dişleri, kemikleri ve kabukları, deri, et, kürk, tüylerinden daha çok rastlanan kalıntılardır. Genellikle kemiklere rastlanır ancak Alaska, Siberya gibi soğuk bölgelerde nadiren tüm mamut fosiline rastlanmıştır. Bu bölgelerdeki donmuş hayvanlar fosilleşerek tümüyle milyonlarca yıl korunmuştur.
Kabuklu Deniz Canlıları : Milyonlarca yıl öncesinde deniz yüzeyi ile kaplı olan yerlerden su geri çekildiğinde kabuklu deniz canlıları çamur, kum ve balçığın içine gömülmüşlerdir. Bu şekilde fosilleşerek milyonlarca yıl korunmuşlardır.
Amberler : Ağaç reçinesi içinde sıkışıp kalmış olan hayvan fosilleri.

Fosillerin Yararları Madde Madde

Fosillerin faydalarını sizlere kısaca anlatmak istiyoruz.
* Tortu kayaçların oluşum zamanları hakkında bilgi verir.
* Fosiller, bulunmuş olduğu bölgenin geçmişteki coğrafik özellikleri ve durumu, iklimi ve bitki örtüsü hakkında bilgi verir.
* Bugün yaşamayan, soyları tükenmiş bitki ve hayvanlar ile ilgili bilgi verir.
* Canlıların yapısal ve biyoojik değişimi hakkında bilgi verir.


Serdarhan Bilgiler :Fosil, Fosiller, Fosillerin yararları, Fosillerin Faydası, Fosillerin Faydaları Nelerdir, Fosiller ne işe yarar, Fosiller hakkında bilgi, Fosiller ile ilgili bilgi,Fosil, Fosillerin Yararı, Fosillerin Yararları, Fosiller ve Yararları, Fosillerin Yararları nelerdir, Fosillerin Yararı nedir, Fosillerin Yararları ile ilgili bilgi, Fosillerin Yararları hakkında bilgi, Fosillerin faydaları, Fosillerin faydaları nelerdir


Bilgi Media & Vikipedi Kültür Ansiklopedisi Yararlı Bilgiler Sunar

Diğer Konu Linkleri > fosil çeşitlerifosil çeşitleri nelerdirfosillerin çeşitlerifosilfosillerfosil çeşitleri hakkında bilgifosiller ve yararlarıfosillerin faydaları nelerdirfosillerin yararları maddeler halindefosil nedir


Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Fosil Nedir – Fosil Çeşitleri – Fosillerin Yararları Nelerdir admin tarafından 2 Eylül 2013 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Fosil Nedir – Fosil Çeşitleri – Fosillerin Yararları Nelerdir isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz